Maltańczyk – czy pies tej rasy nadaje się dla każdego?

Maltańczyk stał się w ostatnim czasie jedną z najbardziej popularnych ras. Małe białe pieski o uroczym wyglądzie maskotki możemy spotkać dosłownie wszędzie. Swoją popularność zawdzięczają zapewne niewielkiemu rozmiarowi oraz typowi sierści niewywołującemu alergii.  Maltańczyki są ogólnie dostępne. Bez problemu możemy je kupić w internecie, często nawet z dostawą do domu.  W tym miejscu warto podkreślić, że w wielu przypadkach nie są to pieski rasowe, a jedynie posiadające niektóre cechy rasy kundelki rozmnażane przez pseudo hodowców.  Skuszeni atrakcyjną ceną nabywcy decydują się na zakup zwierzęcia, które może być obciążone  wadami genetycznymi.   W rezultacie wydają krocie na leczenie psa, którego nie zawsze uda się uratować. Dlatego decydując się na zakup maltańczyka warto wybierać sprawdzone hodowle zrzeszone w organizacji FCI.

Krótka charakterystyka rasy

Maltańczyki to pieski o wesołym usposobieniu i zdecydowanym charakterze, które nie każdemu udaje się poskromić. Dlatego  warto zacząć prace ze szczeniakiem już od pierwszego dnia. W przeciwnym razie może się okazać, że nowy domownik będzie chciał nami rządzić. Maltańczyki bywają uparte, miewają swoje humorki i lubią chodzić własnymi ścieżkami.  Są kanapowcami i chętnie spędzają czas na kolanach właściciela, jednak  o tym kiedy na nie wejdą, decydują same. Musimy ponadto pamiętać, aby w odpowiedni sposób dopasować żywienie psiakowi – więcej tutaj: https://www.pudel.pl/zywienie-psow-jaka-jest-najlepsza-karma-dla-psa/.  Warto zaznaczyć, że to bardzo kruche pieski o delikatnej budowie, dlatego nie zawsze sprawdzą się w przypadku małych dzieci, które mogą niechcący zrobić im krzywdę.

Maltańczyki wymagają codziennej pielęgnacji polegającej na przemywaniu oczu oraz czesaniu.  Nie są zatem odpowiednie dla osób, które mają mało czasu lub nie przepadają za tego typu zabiegami.  Ponadto ta rasa jest  szczególnie narażona na różnego rodzaju alergie. W związku z tym wymaga  podawania specjalistycznych karm, zwykle z wyższej półki cenowej. Ostatnią rzeczą, o jakiej warto pamiętać, są wizyty u  psiego fryzjera raz na dwa, trzy miesiące. Jest to dodatkowy koszt i obowiązek.

Podsumowując, maltańczyk to rasa, która wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Jednak  pies prowadzony i wychowany w odpowiedni sposób będzie wiernym towarzyszem zarówno podczas spacerów jak  wieczór na kanapie przed telewizorem.