Dostojny kot syberyjski – jakimi interesującymi cechami się charakteryzuje?

Koty syberyjskie to naturalna rasa półdługowłosa. Tym samym jej kształtowanie nie wynikało z udziału człowieka. Rasa ta pochodzi z Syberii, natomiast w Europie stała się powszechnie znana po roku 1989. Koty syberyjskie to rasa średnia i duża.

Niesamowite cechy kota syberyjskiego

Samce osiągają masę ciała do 10 kg, natomiast samice do 6 kg. Koty te wyróżniają się bardzo masywnym oraz umięśnionym ciałem o charakterystycznej klatce piersiowej oraz mocnym karku. Głowa posiada lekko zaokrąglone czoło oraz jest wydłużona. Uszy są średniej wielkości, także zaokrąglone przy szczytach. Ciało opiera się na mocnych nogach, zwieńczonych dużymi łapami z bardzo charakterystycznymi długimi włosami. Koty syberyjskie wyróżniają się przyjacielskim oraz uczuciowym charakterem. Szybko przywiązują się do swojego opiekuna oraz lubią przebywać w towarzystwie ludzi oraz dzieci. Są bardzo inteligentne, a także łatwo dostosowują się do nowych warunków życia. Wyróżniają się także dużą aktywnością fizyczną oraz ogromnym temperamentem. Dzięki temu są skuteczne jako łowcy. Uwielbiają wspinaczki oraz odpoczywanie na dużych wysokościach. Wyróżniają się także przyjemnym mruczeniem, za pomocą którego komunikują się ze swoim opiekunem, ale także wysyłają komunikaty do innych osób. W związku z tym, że rasa kota syberyjskiego kształtowała się bez udziału człowieka – jest to kot silny oraz odporny.

Posiada także zachowania, które charakterystyczne były dla kotów pierwotnych. Co ciekawe u kotów Syberyjskich wykazano mniejszą ilość białka Fel D1. Białko to z kolei jest jedną z przyczyn alergii, jakie występować mogą u ludzi. Dlatego koty tej rasy doskonale sprawdzają się nawet w przypadku alergików oraz osób uczulonych.