Koty brytyjskie po raz pierwszy zaprezentowano na pierwszej z wystaw kotów, która miała miejsce w Londynie w 1871 r. w Crystal Palace w Londynie. Rasa ta dostała oficjalną nazwę kot brytyjski krótkowłosy, żeby nie była mylona z rasami długowłosymi. Po zakończeniu II wojny światowej koty brytyjskie, tak samo jak i inne rasy, stały się na tyle rzadkie, iż groził im zupełny zanik.
Pula genetyczna była dość uboga. Żeby dostarczyć brytyjczykom świeżych genów, rozpoczęto ich krzyżowanie z kotami perskimi, dzięki temu odzyskały one puszystość swojego futra i zaczęły różnić się wyraźnie od pozostałych ras.
Podstawowy opis kota brytyjskiego
Koty brytyjskie posiadają proporcjonalne, muskularne oraz mocne ciało. Za sprawą gęstego, miękkiego, grubego futra, doskonale znoszą niskie temperatury. Odznaczająca się, okrągła głowa sprawia, iż są one podobne do pluszowych misiów. Ich szeroko rozstawione, duże oczy sprawiają, iż można je od razu rozpoznać.
Podtrzymywanie istnienia tej rasy wiązało się niegdyś ze skrzyżowaniem kotów brytyjskich z kotami należącymi do innych ras, w tym z kotami perskimi i kartuzkimi.
Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja kotów brytyjskich?
Zalecane jest regularne czesanie i szczotkowanie, żeby pozbywać się martwych włosów, tym bardziej z bardzo gęstego podszerstka. Trzeba mieć na uwadze, iż z uwagi na bujne futerko, w czasie linienia wiosennego koty brytyjskie krótkowłose będą gubiły duże ilości sierści.
Lepiej zatem od samego początku przyzwyczajać swojego pupila do regularnie przeprowadzanych sesji pielęgnacyjnych, żeby te chwile były przyjemne dla czworonoga i jego opiekuna. Zalecane jest korzystanie raz na jakiś czas z furminatora, który usuwa sporą część martwego już podszerstka. Dzięki temu można zapobiec połykaniu sporej ilości sierści przez kota i tworzeniu się w jego przewodzie pokarmowym kul włosowych.