Kiedyś do kategorii domowych pupili należały głównie psy, koty i inne futrzaki. Teraz coraz częściej w tym gronie pojawiają się gady, ptaki, czy płazy. Jednym ze zwierząt, które coraz częściej pojawiają się w domach jest… wiewiórka.
Wiewiórka – odmiana domowa
Jest kilka odmian wiewiórek, które można zaliczyć do kategorii zwierzątek domowych. Są to wiewiórka syberyjska, chińska oraz wiewiórka Hudsona.
Pierwsza z nich jest najbardziej popularna. Jej futerko jest bardziej płowe w porównaniu do jej dzikiego odpowiednika. Ma także dużo cieńszy ogon. W okolicach oczu i na grzbiecie ma brązowo-białe paski. Wiewiórki chińskie charakteryzują się pasami na grzbiecie i żółtym futrem. Jej pyszczek jest bardziej wydłużony od wiewiórki syberyjskiej. Wiewiórka Hudsona najbardziej ze wszystkich domowych odmian jest podobna do dzikiej odmiany, chociaż jej futro jest bardziej płowe, a uszy mniejsze i mające okrągłe zakończenie. Brzuszek jest koloru białego.
Samotny tryb życia wiewiórki
Wiewiórki to zwierzęta niezależne potrzebujące dużej ilości ruchu. Warto zawczasu zabezpieczyć przedmioty, które mogą być dla zwierzątka zagrożeniem. Prowadzą one dzienny tryb życia, w nocy śpią. Najlepiej przez zakupem wiewiórki zaopatrzyć się w dobrą klatkę o minimum 1 metrze wysokości i podstawie około 50/70 cm. Im więcej przestrzeni dla zwierzątka tym lepiej.
Klatkę warto zaopatrzyć w różne elementy jak drabinki, kołowrotki, czy tunele. Wiewiórki domowe żywią się m.in. warzywami (gotowanymi lub świeżymi), ziołami, roślinami, jajkami oraz larwami owadów.
Wiewiórka – weterynarz
Przed przygarnięciem wiewiórki należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Na pewno musimy być pewni, że będziemy w stanie zapewnić zwierzątku odpowiednie warunki. Oznacza to, że warto przed przygarnięciem wiewiórki poszukać lekarza weterynarii, który potrafi zadbać o zwierzęta tego typu.
Nie sądzę, że takie zwierzątka jak wiewiórka będzie szczęśliwe w domu, bo potrzebuje ona dużo przestrzeni