Kot perski – właściwa pielęgnacja

Pielęgnacja kotów perskich wymaga sporo cierpliwości i systematyczności. Rasa ta ma gęste futro. Delikatne i długie włosy okrywy, zakrywają mięciutki podszerstek. Z uwagi na sierść, która ma skłonności do kołtunienia, persy wymagają częstej pielęgnacji. Jak powinno wyglądać właściwe dbanie o ich futro?

Codzienne czesanie kota perskiego

Futro persa trzeba każdego dnia czesać, najlepiej z użyciem metalowego grzebienia o wąsko rozstawionych i długich ząbkach. Nie można działać siłowo i szarpać, bo jak kot zrazi się do pielęgnacji sierści, to ponowne przekonanie go do niej, będzie trudne. Po każdorazowej sesji pupila warto nagrodzić, żeby odpowiednio mu się kojarzyła. Taki zabieg powinno przeprowadzać się delikatnie, ale przy tym stanowczo, tak żeby dochodzić końcówkami od grzebienia do skóry. Czesanie wyłącznie na wierzchu, sprawia, iż kot wygląda przyzwoicie, ale po pewnym czasie przy samej skórze zbije się filc.

Kot perski – na co zwracać szczególną uwagę podczas pielęgnacji?

Podczas pielęgnacji szczególną uwagę powinno się zwracać na miejsca: za uszami, w pachwinach czy pod pachami, gdzie sierść ulega często splątaniu. Większą ilość czasu trzeba poświęcać na wyczesanie ogona – sierść w tym miejscu odrasta wolniej i każda z uszkodzonych czy wyrwanych kępek, może pozostawić na dłuższy czas łyse miejsce oraz przerzedzenie włosowej okrywy.

Czy można wymyć kota perskiego?

Mycie kota perskiego zalecane jest tylko w wypadku kota wystawowego albo za wyraźnym zaleceniem od weterynarza. W wypadku innych problemów takich, jak spore zabrudzenie, z którym nasz pupil nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić, można użyć suchego szamponu.

Kot perski – dbanie o przewód pokarmowy

Z uwagi na bardzo długą i gęstą sierść, persy cierpią nierzadko z powodu zalegających w ich przewodzie pokarmowym kul włosowych. Konieczne jest zatem udostępnianie im trawy do podgryzania, albo dodawanie co jakiś czas tłuszczu zwierzęcego do jedzenia – ułatwia to przemieszczanie się pilobezoarów oraz przyspiesza perystaltykę jelit.

One thought on “Kot perski – właściwa pielęgnacja

Dodaj komentarz