Krótka lekcja samotności – jak nauczyć psa zostawania w domu?

Nie da się ukryć, że lęk separacyjny u psów to problem zauważalny – a raczej słyszalny – w przestrzeni miejskiej. Nierzadko w blokowiskach słychać dźwięki tęsknoty wydobywające się zza drzwi, a nadmierna wokalizacja to nie tylko przejaw problemu czworonoga, ale też zmora dla sąsiadów. Nad uciążliwym zachowaniem pupila można jednak pracować.

Lęk separacyjny u psa – jak się objawia?

Niektóre psy nie radzą sobie z pozostawaniem samotnie w domu. Stres i strach wynikające z odseparowania od właściciela objawiają się skłonnością do przesadnej wokalizacji, czyli ciągłego szczekania i popiskiwania, co niewątpliwie jest męczące dla okolicznych mieszkańców. I

nnym symptomem lęku jest drapanie w drzwi, niszczenie wyposażenia lub rzeczy należących do domowników. Gryzienie dla psa stanowi sposób na rozładowanie emocji, więc chcąc zniwelować napięcie wynikające z rozłąki, zaczyna gryźć przedmioty, jakie wpadną mu w zęby. Takie reakcje nie są niczym nadzwyczajnym w przypadku czworonogów zmagających się z tym problemem, ale wobec takich zachowań nie można być obojętnym.

Sposoby na naukę samotności przez psa

Psa można nauczyć spokojnego przebywania w domu podczas nieobecności właściciela, ale wymaga to systematyczności i cierpliwości. Przede wszystkim należy wyciszyć emocje. Wychodząc, powinno się zachować spokój, być obojętnym wobec rytuału opuszczenia mieszkania, aby pies tego obrządku nie utożsamiał z czymś pobudzającym i mógł przejąć nasz spokój. Warto zacząć od krótkich lekcji. Najpierw wyjść na chwilę do innego pokoju, w dalszej kolejności spróbować wydłużyć czas nieobecności, udając się do pobliskiego sklepu lub wyrzucić śmieci. Oswajanie musi następować stopniowo, by psiak miał możliwość przyzwyczaić się do zmian.

Doskonałą metodą jest zapewnienie psu zajęcia. Maty węchowe oraz piłki, które można napełnić smakołykami, zajmą pupila na jakiś czas. Pozwolą mu się nieco zmęczyć, a w konsekwencji odprężyć i jednocześnie pokażą, że wyjście jego pani lub pana jest skorelowane z przyjemnym zwyczajem. Ponadto skutecznej nauce samotności sprzyja stały rytm dnia i przestrzeganie godzin karmienia oraz spacerów, co daje psu poczucie stabilizacji.

One thought on “Krótka lekcja samotności – jak nauczyć psa zostawania w domu?

Dodaj komentarz