Karma mokra dla psów - jakie ma wady? - 1 2024

Karma mokra dla psów – jakie ma wady?

Karma mokra dla psów w puszkach jest świetnym rozwiązaniem z wielu względów, niemniej jednak ma ona także pewne wady, które postaramy się opisać w poniższym artykule.

Osadzanie się na zębach mokrej karmy

Twarde granulki suchych karm ocierają się o uzębienie w czasie ich rozgryzania. Dlatego też bardzo dobrze oczyszczają jego powierzchnię. Usuwają kamień nazębny i płytkę bakteryjną. Nawet najlepszej jakości karma mokra, nie będzie w stanie oczyszczać zębów, zupełnie przeciwnie – przyklei się do nich. Zatem u pupili żywionych karmą mokrą, istotne jest regularne mycie uzębienia oraz podawanie dentystycznych przysmaków. Miejmy na względzie, żeby nigdy nie stosować u zwierząt preparatów dla ludzi do higieny uzębienia.

Mokra karma dla psa – krótki okres przydatności po otwarciu

Na etykietach puszek dla psów, umieszcza się informacje odnośnie do zalecanych dziennych dawek pokarmu, które zależne są chociażby od kaloryczności karmy, od masy ciała pupila oraz jego fizycznej aktywności. Nie zawsze uda się kupić taką puszkę, której całość będzie zaspokajać energetyczne potrzeby naszego psa. Zwykle podaje się tylko jej część. Niezjedzoną karmę można przechowywać i podawać później pupilowi, niemniej trzeba pamiętać, iż jej czas przydatności po otwarciu jest znacznie krótszy, aniżeli w wypadku suchej karmy. Zwykle wynosi 24-48 godzin od chwili napoczęcia, ale czasami może on być krótszy.

Takie informacje winny znajdować się na etykiecie razem z zaleconymi warunkami co do przechowywania otwartych puszek. Większość z producentów podaje informacje, aby karmy po otwarciu przechowywać w lodówce.