Patyczaki – mniej wymagające kameleony do Twojego domu

Patyczaki to bezkręgowce. Ich hodowla jest niezwykle prosta. Sprawdzą się one u osób, które pragną mieć domowe zwierzątko, ale nie chcą tracić dużo czasu na opiekę nad nim. Nazwa patyczaków wzięła się od ich wyglądu. Patyczaki do złudzenia przypominają patyczki. W naturalnym środowisku trudno je dostrzec.

Jak hodować patyczaki?

Osoba, która nigdy wcześniej nie spotkała się z patyczakami, przyglądając się naszemu terrarium może stwierdzić, że nie ma w nim żadnego zwierzątka. Kamuflują się one lepiej od kameleonów.

Patyczaki potrzebują dość ciepłego oraz wilgotnego powietrza. Idealna dla nich temperatura to 24-26 stopni. Do ich hodowli potrzebujemy niewielkiego terrarium z dobrą wentylacją. Terrarium powinno być szczelne, aby patyczak nie mógł się z niego wydostać. Nie powinniśmy przechowywać go na słońcu. Aby zapewnić patyczakom wilgotne powietrze, warto w jego „królestwie” umieścić świeże rośliny oraz warstwę torfu i spryskiwać je regularnie wodą. W terrarium powinny się znaleźć również patyczki, które sprawią, że patyczak będzie mógł się przed nami „ukryć”.

Czym karmić patyczaki?

Patyczaki odżywiają się liśćmi roślin tj. truskawka, porzeczka, malina, bazylia, dzika róża, dąb oraz leszczyna. Pożywienie może stanowić mały problem w okresie zimowym. Aby mieć stały dostęp do liści w zimowe miesiące, możemy je zamrozić. Dużym plusem w hodowli tych bezkręgowców jest fakt, że nie musimy dbać o urozmaiconą dietę dla patyczaków. Najchętniej jadają one liście tej samej rośliny przez całe życie, czyli przez około rok czasu.

Co ciekawe, patyczaki doskonale się rozmnażają. Praktycznie nie musimy robić nic, aby w naszym terrarium pojawiły się kolejne pokolenia patyczaków.