Jaką rasę psa wybrać? – charakterystyka popularnych piesków

Wybór psa, choć wydaje się prosty, wcale taki nie jest. Każda rasa ma swoje charakterystyczne cechy wrodzone, o których warto się dowiedzieć wcześniej, zanim zdecydujemy się na posiadanie czworonoga. Musimy sprawdzić, czy będziemy w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki, by uniknąć problemów behawioralnych.

Zakup psa powinien odbyć się w sprawdzonej hodowli FCI, co pozwoli na uniknięcie chorób zwierzaka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę w wyborze idealnej rasy psa? Jakiego psa wybrać?

Mops to rasa psów niezwykle towarzyskich

Mopsy potrzebująca uwagi człowieka. Niestety rasa źle znosi samotność. Mopsy są bardzo przywiązane do swoich opiekunów i przy tym bardzo oddane. To psy o wyjątkowo łagodnym usposobieniu, choć czasami niezwykle uparte. Są idealnym wyborem dla osób posiadających dzieci. Sprawdzą się również w domach z innymi zwierzętami. Mopsy to wesołe psy, które bardzo chętnie uczestniczą w zabawach. Rasę zalicza się do małych psów, a ich waga to pomiędzy 68kg.

Dalmatyńczyk to idealny myśliwy

Rasa ta niegdyś była wykorzystywana do polowań oraz tropienia zbiegów. Jest to rasa bardzo aktywna i energiczna, więc opiekun musi zapewnić mu dużą dawkę ruchu. Przez swoją upartość i niezależność szkolenie tej rasy jest trudne. Są to jednak bardzo oddane i czułe psy, które przywiązują się do swoich opiekunów. Rasa jednak skierowana jest dla osób lubiących aktywności fizyczne oraz takich, które mają doświadczenie z wymagającymi rasami. Dorosły pies może ważyć do 32kg.

American staffordshire terrier zwany inaczej jako Amstaff

Są to niezwykle inteligentne, wesołe i towarzyskie psy, jednak nieprawidłowo wychowane mogą objawiać agresje i mogą stać się trudne do opanowania. Rasie tej trzeba poświęcić sporo czasu na wychowanie, by pozostały spokojnymi, łagodnymi i czułymi psami. Są to psy lubiące zabawę i szybko uczą się nowych umiejętności. Rasa wykorzystywana była do walk psów, przez co została im przypisana łatka agresywnych psów. Czworonogi te są bardzo oddane swoim opiekunom. Rasa należy do terrierów, więc psy te potrzebują bardzo dużej dawki ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że to bardzo silne i masywne psy, a ich waga to 25-30kg.