Opieka nas psem, kotem lub innymi zwierzętami domowymi

Zwierzęta domowe takie, jak psy, koty, czy inne to nasi niezastąpieni przyjaciele. Wielu z nas nie może się doczekać powrotu do domu tylko, po to by zobaczyć naszych pupilów. Mimo tego, że te cudowne istoty są dla nas przyjemnością to również są obowiązkiem.

Jak zaopiekować się pupilem domowym?

Tak samo, jak dziecku trzeba zapewnić im odpowiednie wychowanie i opiekę, by nie sprawiały kłopotów w przyszłości. Każde zwierzę jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia do niego. Wśród zwierząt jest mnóstwo charakterów, warto więc dowiedzieć się, co robić, by nasze zwierzątko wyrosło na poukładane i rozsądne.

Do podstawowych obowiązków właścicieli zwierząt należy:

  • dbanie o zbilansowaną dietę;
  • zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej;
  • pamiętanie o wyprowadzaniu na spacery;
  • zapewnienie dodatkowych atrakcji: zabawki, wymyślanie kreatywnych zabaw;
  • spędzanie odpowiedniej ilości czasu;
  • sprzątnie odchodów;
  • w przypadku innych zwierząt, niż kot, czy pies również klatki o odpowiednich wymiarach.

Jak nauczyć odpowiednich manier zwierząt?

Jedną z najpopularniejszych komend, jakiej pragniemy, aby pies się nauczył to „siad”. Jest ona dość prosta do nauki, ale warto poznać, jak robić to skutecznie?

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest  branie psa na smycz i przesuwanie zamkniętej dłoni, w której znajduje się smakołyk pomiędzy uszami, mówiąc do niego „siad” i czekanie, aż pies usiądzie. Gdy pies już siedzi dajemy mu smakołyk i próbujemy następnie z pustą ręką, gdy pies zacznie reagować na tę komendę mamy sukces. Warto wydłużać czas psa w pozycji „siad”, by uczył się cierpliwości.  Po każdej udanej próbie zakończonej sukcesem należy dać psu ulubionego smakołyka, wtedy będzie bardziej chętny do współpracy i bardziej zapadnie mu to w pamięci. Kolejną popularną komendą jest „chodź”, w tym przypadku bierzemy psa na smycz, trzymamy ją jedną ręką i oddalamy się od psa, wołając do niej „chodź”. Jeśli pies przyjdzie podajemy mu przysmak. Kolejna komenda to „czekaj”, ona wymaga cierpliwości jednakowo od psa, jak i opiekuna. Potrzebujemy do tej zabawy zabawki. Zabawkę kładziemy spokojnie na ziemię i mówimy do psa „czekaj”, ale jednocześnie ograniczając psu do niej dostępu. Potem próbujemy robić to bez zakrywania ręką i jeśli pies czeka, aż powiemy „łap” nagradzamy smakołykiem.

Do innych komend zaliczamy: nie, sygnał neutralny, patrz, na miejsce, zejdź, daj głos, do mnie. Tak naprawdę schemat działania we wszystkich przypadkach jest podobny. Niektóre z nich potrzebują więcej czasu, ale warto pamiętać, że zwierzęta są również niezwykle inteligentne.

Czy mokra karma jest dobra dla każdego zwierzęcia?

Karma mokra jest przeznaczona dla każdego psa, czy kota. Posiada ona niewątpliwie wiele zalet, takich jak: łatwa przyswajalność, apetyczność dla pupila, wspomaga działanie układu moczowego i nerek, ponieważ zawiera dużo wody. Warto, jednak wybierać karmy takie, które nie zawierają konserwantów, produktów zbożowych. Warto sięgać po karmy z firm: „Hill’s, „Wiejska Zagroda”,”Dolina Noteci”.