Dzienna dawka karmy dla psa – jak ustalić jej objętość?

Dzienna porcja karmy dla psa to kwestia indywidualna – należy ustalić ją na podstawie zapotrzebowania konkretnego czworonoga. Zależy Ci na tym, by pies otrzymywał tyle jedzenia, ile rzeczywiście potrzebuje? Dowiedz się, jakie czynniki wziąć pod uwagę, żeby nie przekarmiać ani nie głodzić zwierzęcia.

Punkt wyjścia: zalecenia producenta

Obliczanie objętości psiego posiłku zacznij od zważenia pupila i zapoznania się z oryginalnym opakowaniem karmy. Producent najprawdopodobniej umieścił na nim tabelę z informacją o zalecanej dziennej porcji pokarmu w stosunku do masy czworonoga. Ta dawka będzie Twoim punktem wyjściowym. Dane producenta traktuj orientacyjnie, bo nie biorą one pod uwagę innych czynników, o których opowiemy za chwilę.

Pamiętaj, że w stosunku do psów chorych, szczeniąt, suczek w ciąży oraz matek karmiących należy stosować specjalne zasady żywienia, o których decydują specjaliści.

Psia sylwetka

Sama waga psa to jeszcze nie wszystko. Oprócz niej pod uwagę należy brać również sylwetkę. Uznaje się, że waga jest w normie wówczas, gdy zwierzę ma odcięcie w talii, a jego żebra można wyczuć podczas dotyku, ale pokrywa je delikatna warstwa tłuszczu. Zbyt zarysowana talia oraz żebra widoczne na odległość świadczą o niedowadze, a niewidoczna talia i niewyczuwalne żebra – o nadwadze. W skrajnych przypadkach dawkowanie karmy warto ustalić z weterynarzem albo psim dietetykiem.

Aktywność fizyczna

Wraz z natężeniem aktywności fizycznej rośnie zapotrzebowanie kaloryczne psa. Ustalając objętość dziennej dawki karmy, koniecznie weź zatem pod uwagę tryb życia czworonoga. Jeżeli Twój pupil jest typowym kanapowcem, który na spacerach spędza mniej niż pół godziny dziennie, dawki zalecane przez producenta mogą być dla niego za duże. Jeśli natomiast każdego dnia wychodzicie na kilkugodzinne spacery, podczas których zwierzę aportuje, węszy lub trenuje komendy, a po powrocie do domu najchętniej kontynuowałoby zabawę, jego potrzeby prawdopodobnie przewyższają wytyczne producenta karmy.

Przysmaki

Masa psa, jego sylwetka oraz aktywność fizyczna to trzy filary, na podstawie których należy ustalać objętość dziennej dawki pożywienia. Musisz jednak pamiętać, że psie przysmaki na ogół są bardziej kaloryczne od karmy, nie należy zatem przesadzać z ich ilością! Dobrym wyjściem jest obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego psa i uwzględnienie smaczków w ogólnej liczbie kalorii. Innym rozwiązaniem jest wydzielanie smaczków z karmy i podawanie psu odpowiednio pomniejszonych posiłków.

Obserwacja psa

Gdy weźmiesz już pod uwagę wszystkie czynniki i ustalisz objętość psich posiłków, pamiętaj o obserwacji pupila. Jeśli zauważysz objawy niedowagi – zwiększ początkowe porcje. Jeżeli zwierzę zacznie tyć – podawaj mu mniej jedzenia.

Obawiasz się, że nie będziesz w stanie samodzielnie obliczyć właściwej dawki pokarmu dla swojego czworonoga? Zdaj się na specjalistów, którzy mają w tej kwestii doświadczenie. Pomyśl o zamówieniu zbilansowanych posiłków, których porcje będą dostosowane do wagi, sylwetki oraz stopnia aktywności Twojego psa – ofertę znajdziesz na stronie https://psibufet.pl/.