W podróż z kotem: Jak się przygotować?

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów, w które wielu właścicieli zwierząt domowych zabiera swoich pupili. Planujesz podróż z kotem? Musisz zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort, zwłaszcza jeśli czworonóg boi się jazdy samochodem lub innym środkiem transportu. Jak się przygotować, aby wyjazd był udany?

Co zabrać w podróż z kotem?

Niezależnie od tego, czy planujemy podróż z pupilem własnym autem czy środkami komunikacji publicznej, z całą pewnością potrzebny będzie transporter dla kota. Oczywiście specjalny kontenerek jest niezbędny nawet jeśli nie zamierzamy zabierać czworonoga na wakacje, bo przyda się chociażby do tego, by przewieźć mruczka bezpiecznie do weterynarza. Wybierając transporter dla kota trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego wymiary, ale również materiał, z jakiego został wykonany. Najlepiej, jeśli jest on łatwy do utrzymania w czystości. Kontener do przewożenia kota warto też wyłożyć specjalnym podkładem higienicznym. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest podróżowanie autem ze zwierzakiem, który znajduje się poza transporterem – w ten sposób stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie i pupila, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Co jeszcze spakować na wyjazd z kotem? Z całą pewnością zapas karmy, zwłaszcza jeśli pupil należy do wybrednych zwierzaków i jada tylko określony rodzaj pożywienia. Może okazać się, że kupno ulubionej karmy czworonoga w docelowym miejscu podróży będzie niemożliwe, dlatego dla uniknięcia takich sytuacji zdecydowanie lepiej jest po prostu odpowiednią ilość jedzenia dla mruczka spakować do walizki.

Oprócz karmy, w bagażu kociego podróżnika nie może zabraknąć również żwirku i kuwety. Niektóre hotele przyjmujące gości ze zwierzakami zapewniają tego typu akcesoria, jednak może okazać się, że nasz pupil np. nie zaakceptuje konkretnego żwirku. Zdecydowanie lepiej jest więc po prostu zabrać ze sobą kocią toaletę.

Zapas jedzenia, transporter zapewniający kotu bezpieczeństwo podczas podróży czy kuweta to podstawy, ale warto też wrzucić do walizki zabawki zwierzaka. Dzięki temu nie będzie się on nudził nawet kiedy zostanie sam w pokoju hotelowym. Ulubiony koc pupila sprawi zaś, że łatwiej mu będzie zaakceptować obce miejsce i odnaleźć się w nieznanym otoczeniu.

Co zrobić, jeśli kot boi się podróży?

Niektórym zwierzakom podróżowanie źle się kojarzy, np. z wizytami u weterynarza. Często w takiej sytuacji mruczek nie chce nawet wejść do transportera. Właśnie dlatego najlepiej jest przyzwyczajać pupila do kontenera jak najwcześniej, np. wykorzystując jego ulubione zabawki czy smakołyki dla kota umieszczane wewnątrz. Jeśli zwierzak boi się jazdy ze względu na chorobę lokomocyjną, warto sięgnąć po specjalne środki uspokajające. Wybór konkretnych preparatów najlepiej jest skonsultować z weterynarzem, który podpowie też, w jaki sposób należy je podawać. Tego typu produkty, a także transportery dla kota i inne akcesoria oraz zabawki i wysokiej jakości karmę dla zwierząt znajdziesz w sklepie Zoopers.